Uvedené schodiště patří mezi obloukové schodiště a podle půdorysného tvaru se jim všeobecně říká křivočará schodiště. Do této skupiny patří točité, kruhové, spirálové, nebo vřetenové schody. Rozdíli mezi nimi nejsou příliš velké, někdy se jedná pouze o synonyma. Například vřetenové schody jsou charakteristické tím, že vždy vychází ze středového sloupu. Ten vyrábíme z nerezové oceli v různé povrchové úpravě (leštění, broušení, kartáčování), konstrukční oceli opatřené práškovou barvou nebo pro exteriér žárovým zinkem. Prvky středového sloupu mohou mít rozličný tvar, není nutno se omezit pouze na rotační trubku. Nicméně nemusí to být vždy pravda, například oblouková schodiště žádný středový sloup mít nemusí.
Na výrobu schodišťových stupňů používáme vysušené lepené tvrdé dřevěné masivní materiály jako buk a dub (popř. dle požadavků zákazníka, či exotická dřeva jako je Merbau a jiné). Měkká dřeva jako je např. smrk, bříza se brzy opotřebují a vzhledem k živostnosti se tak nevyplatí je pro námi vyráběné schody používat. V případě dřeva je možné zvolit různou povrchovou úpravu, například přírodní podoba pouze ošetřená lakováním, či voskováním, dále mořením do různých odstínů, nebo bělením apod. Co se týká materiálů, tak na schodnice je možno ještě použít mramor, umělým kámen, sklo, pororošty, plech v různém protiskluzovém provedení.
Nezbytným doplňkem a zároveň důležitým bezpečnostním prvkem schodišť je zábradlí. Podívejte se na některé z našich dosud realizovaných zakázek v následujících sekcích: exteriérová zábradlí, nebo nteriérová zábradlí. Současně doporučujeme také zhlédnout stránku samonosná schodiště, kde naleznete další vřetenové schody. Pokud vás zajímají exteriérová (venkovní) točitá schodiště, navštivte sekci Venkovní schodiště.
Pro tento ty schodiště je typický středový sloup, ke kterému jsou připevněny, případně na něj mohou být navlečeny, jednotlivé schodišťové stupně. Jedná se o samonosné, tedy nepodporované schodiště, jehož schodnice obvykle nejsou z vnější strany kryty schodnicí.
Vyznačují se tím, že nemají výše zmiňovaný středový sloup, naopak mají z obou stran bočnici. Jak už název napovídá, mají obloukový tvar, obvykle jejich půdorys tvoří půlkruh, neboli písmeno „C“. Nicméně mohou mít i tvar kruhu (kruhové schodiště).
Jedná se v podstatě o další variaci na křivočaré schody. Svůj název dostaly podle tvaru, tedy spirály. Obvykle jsou takto nazývána schodiště, která se kolem své osy obtočí o více jak 360 stupňů, nicméně není to pravidlem. Za spirálové schody bývají označovány jak vřetenové schody, tak obloukové schody.
Údržba výše uvedených materiálů je velmi jednoduchá, stačí pravidelné otírání schodů vlhkým hadrem, v případě nerezových materiálů je vhodné použít ještě speciální spreje, které povrch vyčistí a zároveň opatří ochrannou vrstvou proti zanechávání otisků prstů. Dřevěné stupně je možno v případě voskování po několika letech znovu napustit, je třeba se vyhnout mechanickému poškození (např. odírání kamínky na botách). Z toho důvodu nejsou nejvhodnější do komerčních prostor, nebo je třeba počítat s častějším obnovením opotřebovaného laku, což je poměrně náročné (strhnutí starého, nové lakování, schnutí).
Proces realizace zakázky začíná většinou hrubou představou investora, na kterou reagujeme předběžnou cenovou nabídkou. Po schválení nabídky přijedeme zaměřit konkrétní prostor, navrhneme nejvhodnější řešení točitých schodů v součinnosti s investorem či architektem, vytvoříme výkresy, upřesníme cenu a podepíšeme smlouvu. Výroba s montáží se pohybuje cca 6-8 týdnů. Vřetenová schodiště jsou vyráběna v poměrně širokém cenovém rozpětí z důvodu rozličných materiálů a konstrukcí. Námi vyráběné kruhové schody se pohybují od 60 000,-Kč bez zábradlí.
Schodiště a zábradlí vytváříme již od roku 2001. Klademe velký důraz na kvalitu zpracování a designovou stránku našich výrobků. Více informací o nás naleznete na hlavní straně.